Codziennie rano ta sama historia! Budzisz się i widzisz swoją sąsiadkę Martine zajętą swoim ogrodem i grządką warzywną. Trudno Ci to przyznać, ale jego ogród to prawdziwa uczta dla oczu. Znajdziesz tam wszystko: rośliny, sadzonki, cebulki, a nawet sadzonki do wnętrz, nic nie umknie Twojemu dociekliwemu spojrzeniu. Pomyśl o tym, dlaczego też się w to nie zagłębić? Nie masz zielonego kciuka, więc co? Wszystko ma swój początek. W każdym razie Martine po prostu musi się zachowywać, ponieważ zamierzasz ją przyćmić!
Czy chcesz cieszyć się obfitymi zbiorami w swoim ogrodzie w lutym? W takim przypadku możesz równie dobrze dotrzeć tam tak szybko, jak to możliwe! Dowiedz się, które sadzonki posadzić w tym miesiącu, aby zrealizować swoje projekty ogrodnicze!
Jakie sadzonki sadzić w lutym 2023?
Zimowy chłód jest zawsze odczuwalny, ale to nie powinno być wymówką, by nie rozpoczynać wielkich manewrów ogrodniczych. Nie wiesz o tym, ale luty to idealny miesiąc, aby wyrazić swoje talenty ogrodnicze. Wysiew bardzo wcześnie w roku pozwala wcześnie rozpocząć okres wegetacji, tak aby rośliny przetrwały jak najdłużej.
Przeczytaj także: Jak pielęgnować orchideę i sprawić, by ponownie zakwitła: przewodnik krok po kroku
Luty to zatem czas sadzenia warzyw okopowych, a także sadzenia roślin aromatycznych.
Co sadzić w lutym?
Można zacząć od posadzenia kilku sadzonek już w lutym. A zimno, powiadasz? Nie panikuj ! Aby chronić swoje sadzonki, po prostu wyhoduj je pod zadaszeniem lub ustaw małą ogrzewaną szklarnię.
Oto kilka aromatycznych roślin do sadzenia w lutym:
- Pietruszka: roślina ta przystosowuje się do wszystkich gleb, ale preferuje gleby lekkie i wzbogacone. Można ją siać od tego miesiąca do września.
- Szczypiorek: Powszechnie stosowany w kuchni, roślina ta lubi żyzne, chłodne gleby. Wymaga tylko niewielkiej ilości wody. W nadmiarze cebule mogą gnić.
- Bazylia: Ta roślina lubi dobrze osuszone, bogate w składniki odżywcze gleby. Aby zapewnić jej prawidłowy rozwój, umieść ją w ciepłym miejscu, osłoniętym od wiatru, gdyż woli przebywać na słońcu.
Możliwe jest również sadzenie pierwszych sadzonek od lutego, ponieważ masz do dyspozycji szeroki wybór, z których oto kilka przykładów:
- Sałaty: można wysiać kilka odmian sałaty pod osłonami lub w szklarni, np. rukolę, sałatę czy rukiew wodną. Wystarczy posadzić nasiona w odległości jednego centymetra od siebie, lekko przykryć je ziemią i podlać. Po 5-6 tygodniach można ściąć pierwsze liście.
- Groch: można go wysiewać pod warunkiem, że gleba nie jest zamarznięta ani mokra. W rzeczywistości groszek rośnie lepiej w ciepłej glebie. Po prostu zasiej nasiona na głębokość 4 cm, zachowując odległość 8 centymetrów od siebie. Podlewaj je regularnie na początku, a następnie w bardziej ciągły sposób, gdy tylko strąki pojawią się z nasionami.
- Brukselka: można ją wysiewać między lutym a marcem pod osłonami, sadząc nasiona na głębokość 1 cm, a następnie przykrywając je cienką warstwą kompostu. Wreszcie, unikaj nadmiaru wody, nawet jeśli podłoże musi pozostać wilgotne. Kiedy sadzonki mają 4 lub 5 liści, możesz je przesadzić, pozostawiając 50 cm między każdą stopą rośliny.
Co sadzić w lutym w ogródku warzywnym?
W lutym zimowy chłód ustępuje miejsca łagodniejszym temperaturom. Nie zapominając, że od tego miesiąca dni zaczynają się wydłużać. Dobre sygnały do rozpoczęcia nowych zasiewów w ogródku warzywnym. Brakuje Ci pomysłów lub inspiracji?
Oto kilka sugestii, które mogą skierować Cię na właściwą ścieżkę:
- Cebula i szalotka: pomyśl przede wszystkim o rozjaśnieniu gleby poprzez jej odwrócenie. Po spulchnieniu gleby sadź nasiona na głębokość 2 cm. Umieść cebulę w odległości 10 cm od siebie, szalotki w odległości 15 cm od siebie i rzędy w odległości 30 cm od siebie.
- Karczochy: mogą osiągnąć do 3 cm wysokości, pamiętaj, aby przed sadzeniem zarezerwować dla nich dużo miejsca w ogródku warzywnym . Choć przystosowują się do każdego rodzaju gleby, to jednak wskazane jest wzbogacenie jej kompostem. Po zakończeniu posadź bulwy na głębokość 10 cm i oddziel je od siebie o 1 metr, a następnie utwórz wodopoj.
- Czosnek różowy: można go sadzić pod koniec lutego, pod warunkiem, że gleba nie jest zamarznięta, ale ciężka i wilgotna. Posadź goździki tak, aby ich czubki pojawiały się co 15 cm, pamiętając o rozstawie rzędów co 25 cm, a następnie podlewaj na koniec.
Jakie prace należy wykonać w Twoim ogrodzie w lutym?
Jak wyjaśniono powyżej, luty jest idealnym miesiącem na sadzenie warzyw i roślin aromatycznych. To także dobry czas, aby zadbać o ogród, podejmując prace przed nadejściem pięknej pogody i wiosny. Zgubiłeś się ? Nie wiesz, co robić? Nie panikuj, jesteśmy tutaj, aby Cię poprowadzić!
Oto lista zadań, które należy wykonać, aby zadbać o swoją zieloną przestrzeń:
- Utrzymaj ochronę posadzonych sadzonek, mróz i deszcz nigdy nie są zbyt daleko;
- Przewietrz szklarnię, aby zapobiec gniciu roślin;
- Przygotuj letnie cebulki do sadzenia w ziemi lub w doniczce;
- Rozpocznij letni siew, na przykład pory i pomidory;
- Sadzimy krzewy, byliny i rośliny m.in. astry, azalie, kamelie i hortensje.
Przeczytaj także: Polej nim swoje pelargonie, aby szybko zakwitły: nigdy nie były tak bujne
Witaminy i składniki mineralne warzyw sadzonych w lutym
Warzywa | Zawarte w nich witaminy i minerały |
---|---|
szpinak | witamina A, witamina C, żelazo, wapń, przeciwutleniacze |
Por | błonnik, potas, witamina C, witamina K |
Czosnek | Witamina B6, Mangan, Selen, Potas |
Cebula | Witamina C, Witamina B6, Błonnik, Potas, Przeciwutleniacze |
Rzodkiewka | witamina C, przeciwutleniacze |
Szczypiorek | witamina C, witamina K, żelazo, wapń |
Buraczany | Błonnik, Żelazo, Mangan, Potas, Witamina C, Witamina B9 (kwas foliowy) |
Marchewka | Witamina A, Witamina K, Błonnik, Potas, Witamina B6 |
Jarmuż | Witamina C, Witamina K, Błonnik, Wapń, Żelazo |
Sałatka | Witamina A, Witamina C, Witamina K, Błonnik, Potas |
Jakie warzywa i rośliny możemy siać w marcu?
Nie dajcie się zwariować i wykorzystajcie marzec na sadzenie warzyw, tym bardziej, że niedługo powróci dobra pogoda. Twój ogród warzywny jest gotowy na przyjęcie nowych warzyw, skorzystaj z okazji, aby zasiać różne warzywa, takie jak bakłażany, papryka, ziemniaki, pomidory lub karczochy jerozolimskie. Wybór nalezy do ciebie!
Marzec będzie również okazją do ożywienia Twojego ogrodu! Więc pomyśl o tym, żeby zakwitła. W otwartym terenie posadź chabry lub groszek cukrowy. W małej szklarni można wysiać nasiona nasturcji, petunii czy maku błękitnego. Coś, co rozjaśni i upiększy Twój ogród . Co wiecej ?
Dzięki naszym poradom nie będziesz już miał wymówki, by nie uprawiać swojego warzywnika i ogródka. Założymy się, drodzy czytelnicy, że nie omieszkacie wzbudzać zazdrości w swoim otoczeniu i sąsiedztwie!
Przeczytaj także: W czym tkwi sekret bujnych i pięknych pelargonii? Wystarczy skropić je tym składnikiem