Jak hodować i pielęgnować kaktus bożonarodzeniowy, jedną z najpopularniejszych roślin zimowych, aby mógł dalej rozwijać się po okresie świątecznym.
W nadchodzącym okresie świątecznym możesz otrzymać w prezencie świąteczny kaktus. Będziesz musiała o nią zadbać, aby przetrwała bez problemów i dotrzymywała Ci towarzystwa na długo swoimi pięknymi i kolorowymi kwiatami, które rozświetlą każde pomieszczenie.
Przede wszystkim warto wiedzieć, że kaktus bożonarodzeniowy to gatunek rośliny pochodzący z Brazylii, botanicznie nazywany Schlumbergera i należący do rodziny Cactaceae, która zwykle rośnie w lasach tropikalnych. Jest to roślina preferująca cień i wilgotność. Z tego powodu środowisko wewnętrzne naszych domów zimą, przy włączonym ogrzewaniu, staje się idealnym klimatem do bujnego wzrostu.
1. Kiedy kwitnie świąteczny kaktus?
Cacraceae mogą mieć różne okresy kwitnienia, ale to, co charakteryzuje kaktus bożonarodzeniowy, to fakt, że jego kwiaty kwitną tuż przed obchodami końca roku, stąd nazwa tej dzikiej rośliny z Brazylii i innych części Ameryki Łacińskiej, które został sprowadzony do Europy jako roślina doniczkowa.
Kwiaty bożonarodzeniowego kaktusa można podziwiać od grudnia do stycznia. Ich kolory mogą wahać się od różowego do czerwonego i fioletowego do czerwono-fioletowego. Aby pąki kwiatowe nie zwiędły, zanim zakwitną, kaktus świąteczny należy starannie trzymać z dala od przeciągów i źródeł ciepła. Dlatego kaktus bożonarodzeniowy nie powinien być umieszczany w pobliżu często otwieranych drzwi lub zbyt blisko kominka, pieca lub kaloryfera.
2. Gdzie go umieścić?
Idealna temperatura dla kaktusa w domu to 20°C. Aby przedłużyć kwitnienie kaktusa w okresie zimowym, musisz umieścić go w jasnym pomieszczeniu. Późnym latem kaktus bożonarodzeniowy można umieścić na zewnątrz w częściowo zacienionym miejscu, aby nadmierna ekspozycja na bezpośrednie działanie promieni słonecznych nie powodowała przypalenia liści. Jesienią, od początku września, roślinę można przenieść do pomieszczeń. Zmniejszenie godzin światła dziennego i wystawienie na słońce powoduje, że kwitnienie może być opóźnione do okresu Bożego Narodzenia.
Jednym z idealnych miejsc do trzymania świątecznego kaktusa w domu w grudniu i styczniu jest parapet wewnętrzny, dzięki czemu kwiaty mogą wykorzystać światło dzienne, aby kwitnąć przez zimę.
Podwyższona pozycja rośliny jest niezbędna, jeśli masz zwierzęta domowe, takie jak psy lub koty. Spożycie niektórych części rośliny może powodować biegunkę lub wymioty u zwierząt domowych. Dlatego musi być umieszczony w taki sposób, aby zwierzęta nie mogły go łatwo dosięgnąć. W przypadku wystąpienia problemu należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii.
3. Kiedy podlewać świątecznego kaktusa?
Kaktus bożonarodzeniowy pochodzi z lasów deszczowych Ameryki Południowej i dlatego preferuje wilgotny klimat. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na podlewanie, zarówno latem, jak i zimą. Zimą należy ją regularnie podlewać, stopniowo, zapobiegając wchłanianiu wody przez spodek, ale utrzymując wilgotną glebę. Latem postępujemy w ten sam sposób, z możliwością spryskania liści odrobiną wody za pomocą opryskiwacza. Latem najlepszą porą na podlewanie bożonarodzeniowego kaktusa, który potrzebuje niewielkich ilości wody, jest wieczór. W szczególnie suchym klimacie spróbuj trzymać go w pomieszczeniu z małym nawilżaczem lub innymi roślinami.
Ważne jest, aby unikać stagnacji wody i podlewać regularnie, ale nie nadmiernie, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Nadmierne podlewanie może powodować gnicie korzeni, co może prowadzić do śmierci rośliny. Ta zgnilizna może być również spowodowana przez grzyb, niestety niewidoczny z zewnątrz do momentu pojawienia się pierwszych uszkodzeń. Kwitnienie rośliny może czasami trwać od grudnia do lutego. W każdym razie po zakończeniu kwitnienia można ograniczyć podlewanie. Przez cały okres życia rośliny podlewanie powinno odbywać się tylko wtedy, gdy gleba wydaje się sucha na powierzchni. W zimie wystarczy podlewać tylko raz lub dwa razy w tygodniu.
Kaktus bożonarodzeniowy lubi gleby o kwaśnym pH i, jeśli to możliwe, zawierające torf. Opcjonalne jest stosowanie nawozów naturalnych w okresie kwitnienia, aby zapewnić odżywienie rośliny. Nawożenie należy przerwać, gdy opadną kwiaty. Jeśli chcesz nawozić, najlepiej robić to wiosną i latem, kiedy trwa fizjologiczny wzrost.
4. Jak rozmnażać i rozmnażać swojego świątecznego kaktusa?
-
Rozmnażanie przez sadzonki
Jeśli chcesz rozmnażać swojego kaktusa, całkiem możliwe jest zrobienie tego w domu, wykorzystując łodygi z poprzedniego roku, które były suszone przez kilka dni przed sadzeniem. Postępować w następujący sposób:
Weź łodygę rośliny o długości około 10-15 cm.
Odłóż cięcie na co najmniej 48 godzin.
Po wyschnięciu można je posadzić w glebie z mieszanką piasku, jeśli to możliwe, zakopując ją co najmniej 3 cm głęboko w ziemi.
-
Rozmnażanie przez ręczne zapylanie
Innym sposobem rozmnażania świątecznego kaktusa, jeśli masz dwie lub więcej roślin z różnokolorowymi kwiatami, jest ręczne zapylanie. Konkretnie, musisz użyć małego pędzelka, aby zebrać pyłek z jednego i umieścić go na drugim i poczekać, aż roślina zaowocuje. Będą miały małe nasiona, które można sadzić na wiosnę.
5. Żywotność
Rośliny kaktusów bożonarodzeniowych mogą mieć bardzo długą żywotność, do 20 lub 30 lat, co czyni je jeszcze bardziej symbolicznym prezentem świątecznym.