Czy wiesz, że resztki roślin ogrodowych nie powinny być wyrzucane? Możesz uzyskać ogromne korzyści, jeśli ponownie je użyjesz, dowiedzmy się, jak to zrobić!

Szczątki roślin

Ponowne wykorzystanie resztek roślin ogrodowych do nawożenia gleby jest najbardziej naturalnym i skutecznym sposobem na przywrócenie jej wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które można przenieść na nowe rośliny, aby rosły bujnie i zdrowo. Zazwyczaj są usuwane, aby wyrzucić je do kosza, ale dzięki metodzie permakultury uzyskujesz lepsze wyniki, a także robisz wiele dobrego dla środowiska. Dowiedzmy się, jak sprawić, by resztki ogrodowe, korzenie, gałęzie i liście stały się nawozem organicznym!

Nie wyrzucaj resztek roślin ogrodowych

Większość ludzi, kiedy rośliny przedostały się i wydały owoce, ma zwyczaj wyrywania roślin z korzeniami, a następnie usuwania korzeni, łodyg i liści, z zamiarem oczyszczenia gleby.

Normalną rutyną jest ponowne posiadanie wolnej gleby do sadzenia innych sadzonek, ale zamiast wyrzucać resztki lub wkładać je do kosza na kompost, możemy je ponownie wykorzystać.

W rzeczywistości możemy zrobić z nich małe kawałki i umieścić je z powrotem w ziemi, dokładnie w miejscu, w którym się rozwinęły. Ta praktyka jest przydatna, aby natura podążała swoim kursem, a nie ją zmieniała.

ulistnienie

Jak wiadomo, gdy nadchodzi jesień, gałęzie i liście spadają na ziemię, gdzie z czasem rozkładają się i stają się materią organiczną. Podobnie wszystkie rośliny umierają, gdy są pod koniec swojego cyklu życia i rozkładają się w tym samym miejscu, w którym rosły.

Permakultura jest procesem życiowym

Proces ten jest podstawą pemakultury, która składa się ze zintegrowanego procesu projektowania opartego na zasadach i strategiach ekologicznych w celu stworzenia zrównoważonego i zrównoważonego środowiska.

W praktyce dzięki temu systemowi rośliny rozkładają się i oddają glebie składniki odżywcze, dając początek nieskończonemu i wiecznemu cyklowi życia.

Pozostałości roślin można umieścić w tym samym miejscu, w którym rosły lub w innym miejscu na ziemi, gdzie trzeba sadzić inne rośliny.

W rezultacie resztki ogrodu mogą przekształcić się w kompost już dostępny w samej glebie, który będzie miał pożywienie z powrotem. Odnosząc się do tej metody, unikasz stosowania nawozów chemicznych i dajesz glebie szansę na poprawę jej składu.

Rośliny ogrodowe

Jak wykonać procedurę

Aby jak najlepiej wykorzystać resztki ogrodu i sprawić, by stały się potężnym nawozem organicznym do wzrostu innych roślin, zaleca się posiadanie pary dużych nożyczek, aby pociąć resztki na małe kawałki. W ten sposób przyspiesza się rozkład i unika się ryzyka przyciągnięcia ślimaków, które zniszczyłyby rośliny.

Nie kładź grubej, ale cienkiej warstwy na ziemi, aby przyspieszyć gnicie i jak najszybciej wytworzyć korzenie i liście materii organicznej. Pozostając w ziemiszczątki gniją i stają się głębokiedodając więcej materii organicznej.

Korzyści dla uzyskanej gleby to również lepsze napowietrzanie i lepszy drenaż gleby. Ponadto w glebie zwiększa się również retencja wody, uzyskana dzięki działaniu ściółkowemu. W ten sposób gleba w sezonie letnim pozostaje chłodniejsza i nie odparuje wody natychmiast.

Resztki ogrodu można również umieścić w kompostowniku, ale najszybszym i najbardziej naturalnym systemem jest umieszczenie ich bezpośrednio w ziemi pociętej na małe kawałki. Należy jednak zwrócić uwagę na resztki chorych roślin, które należy wyrzucić do kosza, aby uniknąć rozprzestrzeniania  się grzybów.

Jak widzieliśmy, zamiast wyrzucać resztki ogrodu do kosza, wykorzystajmy je do odżywienia gleby i zapewnienia doskonałego zaopatrzenia w substancje organiczne innym roślinom. Jedyne, co musimy sprawdzić, to czy szczątki są dotknięte chorobami iw tym przypadku lepiej się ich pozbyć.