Czy wiesz, że wystarczy użyć specjalnego nawozu, aby rośliny, kwiaty i korzenie miały silne? Tutaj dowiesz się jaki to nawóz. Dowiedzmy się, jak to zrobić!
Stosowanie nawozów organicznych do roślin jest z pewnością lepsze niż te dostępne na rynku, gdyż często zawierają one substancje mogące wyrządzić poważne szkody środowisku. Aby uzyskać nieskończenie bujne rośliny, można przygotować jedną z czarnej fasoli , roślin strączkowych bogatych w składniki odżywcze i dobroczynne właściwości . Dowiedzmy się, jak przygotować ten nawóz i jak go zastosować!
Fasola czarna: do jakiej rodziny roślin strączkowych należy?
Fasola czarna należy do kategorii roślin strączkowych i ma naukową nazwę Phaselous vulgaris . Charakteryzują się owalnym kształtem i błyszczącą czarną skorupą, co nadaje im przyjemny efekt estetyczny.
Fasola ta kojarzona jest zazwyczaj z kuchnią meksykańską, ale jest również bardzo popularna we Włoszech i służy do przygotowywania szybkich i smacznych przepisów .
Jednak przed gotowaniem należy je namoczyć przynajmniej dzień wcześniej, aby przyspieszyć gotowanie i uczynić je bardziej strawnymi. Niewiele osób wie, że można je również wykorzystać w kuchni, aby uzyskać doskonały nawóz dla roślin. Odkryjmy zalety czarnej fasoli dla roślin i dowiedzmy się, jak przygotować nawóz organiczny!
Wszystkie zalety czarnej fasoli dla roślin
Czarna fasola ma doskonałe korzystne właściwości, ponieważ zawiera dużą ilość składników odżywczych, takich jak potas , wapń, magnez, sód i fosfor , ale także inne minerały, takie jak cynk i selen.
Korzyści z fasoli czarnej dla roślin są ogromne, biorąc pod uwagę wysoką dawkę składników odżywczych, które zawiera, wręcz pozytywnie wpływają na ich wzrost i kwitnienie.
Fasola ma właściwość pochłaniania azotu z powietrza i przekształcania go w skuteczny nawóz, który poprawia jakość gleby i zwiększa plony.
Przeciwgrzybicze i antybakteryjne właściwości czarnej fasoli pomagają trzymać szkodniki z daleka od roślin, chroniąc je przed niebezpiecznymi chorobami, które mogą prowadzić do śmierci roślin.
Gleba wzbogacona czarną fasolą pozostaje wilgotna i bogata w korzystne substancje , które rośliny mogą wchłonąć, aby zachować bujność i zapewnić obfite kwitnienie.
Jak zrobić nawóz z czarnej fasoli dla silnych kwiatów i korzeni
Proces wytwarzania skutecznego nawozu do czarnej fasoli jest prosty. Przed kontynuowaniem zabiegu warto zwrócić uwagę na ciekawostkę związaną z przygotowaniem nawozów na bazie fasoli czarnej: choć przed spożyciem należy je namoczyć, to aby otrzymać nawóz należy je zastosować bez tego zabiegu, czyli bezpośrednio na surowo .
W ten sposób czarna fasola zachowuje wszystkie swoje właściwości i zwiększa korzyści dla roślin. Aby przygotować nawóz organiczny, należy wykonać następujące czynności:
- Do blendera dodaj dwie łyżki czarnej fasoli.
- Naciśnij przycisk i posiekaj wszystko dobrze;
- Gdy zamieni się w proszek, przenieś go do plastikowego pojemnika;
- Dodaj litr wody i wymieszaj wykałaczką;
- Przesiej mieszaninę i przenieś ją do innego pojemnika.
Uzyskany płyn należy wykorzystać bez pozostawiania śladów . Teraz, aby otrzymać otrzymany roztwór, przelej go do butelki ze spryskiwaczem i na koniec możesz zastosować go do roślin. Rozpylaj nawóz organiczny, aby głęboko odżywić rośliny i zapewnić im wystarczającą ilość składników odżywczych, aby pozostały mocne przez długi czas.
Jak widzieliśmy, wytwarzanie nawozu organicznego z popularnego składnika, takiego jak czarna fasola, jest proste i niedrogie . Tak naprawdę czarna fasola ma znikomą cenę i jest również łatwa do znalezienia, ale możemy ją również uprawiać w naszym ogrodzie, aby zawsze mieć ją pod ręką.
Nawóz możesz przygotować w kilka minut i wykorzystać go do dokarmiania roślin, bez konieczności biegania do sklepu po drogi i często nieskuteczny nawóz. Nawóz organiczny jest naturalny i działa nie szkodząc Twoim roślinom, nawet tym najdelikatniejszym jak orchidea, którą możesz teraz z powodzeniem uprawiać!