Gdyby supermarkety zachowały smak i aromat tradycyjnych pomidorów, miejskie ogrody nie odnotowałyby takiego wzrostu. Mniej osób byłoby zachęcanych do dzierżawienia ziemi pod uprawę własnych warzyw. Ale spójrzmy, jak   uprawiać gigantyczne rośliny pomidorów w   ogrodzie warzywnym.

Gigantyczne pomidory w ogrodzie, szaleństwo: 6 wskazówek na mocne i bujne rośliny

1. Zawsze sadzić w nowym miejscu

Pomidory są wyjątkowo podatne na choroby. Zwłaszcza te, które rosną na ziemi. Na przykład zaraza pomidorów i zgnilizna końcówek kwiatów są spowodowane problemami z glebą.  W każdym sezonie wegetacyjnym sadzonki pomidorów umieszczamy w nowym miejscu ogrodu.  Płodozmian jest kluczowym czynnikiem   utrzymania zdrowia gleby i roślin.

Dodatkowo pomidory żywią się substancjami z gleby. Oznacza to, że   przeprowadzka do nowego miejsca zapewni im także świeże składniki odżywcze.  Ogólną zasadą jest to, że sadzonek pomidora nie należy sadzić w tym samym miejscu przez co najmniej 3 lata. Jeśli zamiast tego uprawiasz w doniczkach lub pojemnikach, pamiętaj o zmianie gleby co sezon.

2. Zapewnij wsparcie przed sadzeniem

Niezależnie od tego, czy   używasz klatek, palików czy krat,   rośliny potrzebują wsparcia! Jeśli chodzi o uprawę dużych pomidorów,   wsparcie roślin  jest ważnym kluczem do utrzymania zdrowia. Pomidory uprawiamy w   domowych podporach,   umieszczając je przed sadzeniem. Nie tylko wspiera roślinę od początku, ale także zapobiega uszkodzeniu i zmiażdżeniu korzeni przy późniejszej próbie przesadzenia ich do gruntu.  Dlatego zainstaluj podporę   przed sadzeniem lub w jego trakcie, a nie kilka tygodni po nim!

3. Sadź głęboko

Pomidory należy  sadzić głęboko w glebie   . Sadzenie pomidorów głęboko w glebie   pomaga roślinom rozwinąć dodatkowe korzenie,   które będą w stanie wchłonąć więcej składników odżywczych i wilgoci. Praktyka głębokiego sadzenia jest korzystna z dwóch powodów.

Z jednej strony pomaga chronić  rośliny przed zagrożeniami Matki Natury.  Głęboka struktura korzeniowa wysycha wolniej. Zapewnia także   większe wsparcie dla roślin,   dzięki czemu mogą wytrzymać wiatr i burze. Głębsze sadzenie pozwala również   na wyrośnięcie większej liczby korzeni z pnia   . Korzenie, które są niezbędne do dostarczania roślinie składników odżywczych i wody podczas jej wzrostu.

Jak głęboko jest? Sadzimy pomidory   na głębokość 15-20 centymetrów w glebie.  I nie martw się, jeśli podczas przesadzania zakopujesz dolne liście. Stamtąd wyrastają również nowe korzenie, co nie szkodzi roślinie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:     Zupa z małży, ośmiornicy i chleba, tak dobra, że ​​robi furorę. Tylko 430 kcal!

4. Przygotuj kompost 

Jednym z największych sekretów uprawy dużych pomidorów jest   karmienie roślin w czasie sadzenia.  Dołek wypełniamy   mieszanką kompostową,   kilkoma rozgniecionymi skorupkami jaj, kilkoma łyżeczkami fusów z kawy i łuskami cebuli.

5. Używaj organicznej ściółki

Ściółkowanie   jest   kolejnym ważnym czynnikiem podczas uprawy dużych pomidorów, ponieważ odgrywa ważną rolę w zdrowiu i poziomie produkcji sadzonek pomidora. Chochoł pomaga   utrzymać odpowiednią wilgotność i ogranicza chwasty   , które pozbawiają rośliny niezbędnych do silnego wzrostu składników odżywczych. Pomaga także   zapobiegać chorobom przenoszonym z gleby   na liście. Pomaga regulować temperaturę. Pomaga także zapobiegać erozji gleby i składników odżywczych podczas ulewnych deszczy.

Najpierw   wokół każdej rośliny układamy warstwę kompostu o średnicy 10 do 15 cm   . Na koniec   kładziemy warstwę słomy o grubości od 10 do 15 cm.  Jeśli nie masz słomy, możesz użyć skoszonej trawy, świeżo skoszonej trawy (bez nasion), suchych liści roślin i drzew itp.

6. Przycinaj rośliny w miarę wzrostu

Na koniec  przycinaj pomidory   w miarę ich wzrostu. Zwłaszcza   na dole każdej rośliny.  Dlaczego? Przycinanie dolnych gałęzi umożliwia cyrkulację powietrza i światła.

Przycinanie dolnej części roślin   pozwala również na łatwe podlewanie lub nawożenie.  Po przycięciu można zastosować dawkę kompostu, aby pobudzić ich wzrost. Przycinanie utrudnia także  poruszanie się owadom i szkodnikom ogrodowym.

Inne niż to…

Aby   uzyskać dobre plony i wyhodować soczyste, duże i dobre pomidory, świetną wskazówką jest dodanie  łyżki olejku neem do korzenia każdej rośliny   . Jest to rodzaj oleju o ważnych właściwościach odżywczych, w tym zapachu podobnym do czosnku i ma działanie nawilżające, łagodzące i odbudowujące nabłonek. Wystarczy zwykła   łyżka do gleby   , w której rośnie roślina, aby chronić ją przed gąsienicami, mszycami i wełnowcami.